Zeytinyağı kullanırken dikkat etmeniz gereken 4 nokta

Zeytinyağının yüksek ısıda kullanılmaması rivayeti

İtalya’da Bolonya Üniversitesi’nin Gıda Bilimi Bölümü tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, özellikle sızma zeytinyağının soteleme, kızartma gibi işlemlerde kullanılabilecek kadar ısıya dayanıklı olduğu belirtilmektedir.

Zeytinyağını kızartma için kullanabilirsiniz

Eğer elinizdeki zeytinyağı özellikle soğuk lezzetlerde kullanılmak için üretilmediği belirttilmişse, zeytinyağınızı kızartma için kullanabilirsiniz.

Zeytinyağı kullanırken tava ısısı nasıl ayarlanmalı ?

Önce tavayı ısıtın. Ardından zeytinyağını ilave edin. Ardından sebzeleri ekleyin. Özellikle sote yaparken sebzelerin hem tatlarını, hem de renklerini koruyabilmelerini sağlamak adına tavanın bir köşesinde zeytinyağını, diğer tarafında ise sebzeleri tutun. Tava ve zeytinyağı ısındıkça sebzeleri azar azar içeri alın ve bu şekilde soteleyin.

Elinizden geldiğinice aynı zeytinyağını ikinci kez kullanmayın 

Elinizden geldiğince her seferinde temiz bir yağ kullanmak en doğrusu olacaktır. Ama yine de yeniden kullanmak isterseniz zeytinyağınızın mutlaka 190 derecenin üzerine çıkmamasına özen gösterin ve bunun için bir termometre edinin. İçinde kızarmış ve siyahlaşmış maddeler varsa mutlaka süzdürün. Oda sıcaklığına geldikten sonra temiz ve ağız kısmını sıkıca kapatabileceğiniz bir kaba aktarın. Kızartma yağlarını, serin, kuru ve doğrudan gün ışığı almayan bir ortamda muhafaza edin. Bunlara mutlaka dikkat edin.

 

 

Önerilerimiz