Patates ile yapabileceğiniz 5 lezzetli salata

Günün her öğününe yakışan patates ile klasik tariflerden uzak, sağlıklı ve doyurucu aperatifler yapmanız münkün. Özellikle yaz aylarında, patatesten vazgeçmek istemeyenler için, sağlıklı 5 tarifi sizler ile paylaştık.

 

Fasulyeli Patates Salatası

Malzemeler:

 – 2 Adet patates

 – 250 gram taze fasulye

1 adet soğan

 – 1 adet domates

 – Maydanoz

 – Zeytinyağı

 – Limon suyu

 – Tuz

 – Karabiber

Patetesi ve ayıkladığınız fasulyeleri süzün. Daha sonra, haşlanmış patatesleri küp küp doğrayıp genişçe bir kaseye alın. İnce doğradığınız maydanoz ve soğanı, fasulye ile birlikte, patatese ilave edin. Son olarak domatesi de ekledikten sonra, isteğinize göre zeytinyağı, limon suyu, tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz.

Tatlı Patates Salatası

 

Malzemeler:

 – 2 adet tatlı patates

 – 3/4 dal taze soğan

 – Tuz

 – Limon suyu

 – Zeytinyağı

Haşladığınız patatesleri, küp küp doğrayın. Doğradığınız patatesleri geniş bir kaseye alın. Patatesin üzerine ince doğranmış soğan ve küp küp doğradığınız avokadoları ekleyin. Son olarak istediğiniz ölçüde zeytinyağı, limon suyu, zeytinyağı ve tuz ilave edebilirsiniz.

Füme Somonlu Patates Salatası

Malzemeler:

2 adet patates

 – Dilim füme somon

 – 1 adet soğan

 – Dilediğiniz yeşillikler

 – Zeytinyağı

 – Limon suyu

 – Tuz

 – Karabiber

Haşladığınız ve süzdüğünüz patatesli küp küp doğrayın. Doğradığınız patatesleri geniş bir kaseye alın ve üzerine ince doğradığınız yeşillikler ve taze soğanı ekleyin. Ardından isteğe göre limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyin ve karıştırın. Son olarak salatanızın üzerine füme somon dilimlerini ilave edin.

Yoğurtlu Patates Salatası

 

 

Malzemeler:

2 adet patates

3/4 dal taze soğan

 3 adet közlenmiş kırmızı biber

Dere otu

1 su bardağı süzme yoğurt

2 yemek kaşığı mayonez

 – Zeytinyağı

 – Tuz

 – Karabiber

Haşladığınız ve süzdüğünüz patatesleri küp küp doğrayın. Geniş bir kaseye aldığınız patateslerin üzerine doğradığınız köz biber, taze soğan ve dere otunu ekleyin. İsteğinize göre tuz, karabiber ve zeytinyağ ekleyerek karıştırın. Son olarak, süzme yoğurt ve mayonezi ilave edebilirsiniz.

Meksika Fasulyeli ve Mısırlı Tatlı Patates Salatası

Malzemeler:

3 adet patates

1 paket Meksika fasulyesi

1 paket mısır

Maydanoz

Limon suyu

– Zeytinyağı

Tuz

Karabiber

Haşladığınız patatesleri küp küp doğrayın ve geniş bir kaseye alın. Üzerine ince doğradığınız maydonozu, mızır ve fasulyeleri ilave edin. Son olarak istediğinize gçre limon suyu, zeytinyağı, tuz ve karabiber ekleyebilirsiniz.

Önerilerimiz