Kahve tüketirken yaptığımız 7 büyük hata

Günün her anında bize eşlik eden kahveyi ne kadar doğru içiyoruz? İçtiğimiz kahveden daha fazla keyif ve tat almak için yapmamamız gereken hatalar:

Kahvenin tazeliğine dikkat etmemek

Bir kahvenin keyifli olması için elbette taze olması gerekmektdir. Kahve alışverişinizde içeçeğiniz kahvenin ne zaman öğütüldüğüne, çekirdeğinin tazeliğine dikkat etmelisiniz.

Kahvede kaliteli ve kalitesiz ayrımını yapamamak

Birçok paketlenmiş halde satılan kahvenin kaliteli olup olmadığını anlamak için bu işin ustası olmaya gerek yok. Soğuk su dolu bir bardağa 1 tatlı kaşığı kahve ilave ettiğinizde kahve dibe çöküyor ve suyu boyuyorsa o kahvenin içinde katkı maddeleri var demektir.

Kahvenin ölçüsüne dikkat etmemek

Söz konusu kahve olunca göz kararına güvenmemek gerek. Kahvenizin ölçüsünü ne kadar iyi ayarlarsanız kahveniz o kadar iyi olacaktır. İyi bir kahve için, kahvenin suya oranının 1/16 olması gerekmektedir.

Kahveyi çekilmiş halde satın almak

Kahve çekildiği andan itibaren bayatlamaya başlar. Çekirdek kahve satın alıp evde öğütmeniz çok daha keyifli bir kahve deneyimi demektir.

Kahveye yeterince sıcak su eklememek

Yaz aylarında serinlemek niyetinde değilseniz kahvenizin yeterince sıcak ve keyifli olması için suyun ısı değerine dikkat etmelisiniz.

Kahveyi doğru bir şekilde muhafaza edememek

Kahvenizi sıcak, ışık, oksijen ve nem gibi faktörlerden korumanız gerekmektedir. Kahvenizi cam kavanozda, serin ve karanlık bir yerde muhafaza etmek en sağlıklı yöntemdir.

Kahveyi musluk suyu ile hazırlamak

Kahveyi hazırladığınız suyun kalitesi iyi olmadıkça kahveniz de kaliteli olmayacaktır. Kahvenizi içme suyu ile hazırlamanız size daha iyi bir kahve sunacaktır.

Önerilerimiz